Okrasné keře a stromy V této kategorii nejsou žádné produkty

Podkategorie

 • Brslen

  Jedná se o nízké až půdopokryvné keře, které jsou velmi mrazuodolné. Velmi vhodný do nižších živých plotů, jako tvarovaná solitera nebo u opory můžeme nechat pnout. Brsleny preferují mírně kyselé půdy a vlhčí stanoviště na slunci i v lehkém stínu. Sestřih provádíme kdykoliv od jaro do poloviny léta.

 • Cesmína ostrolistá

  Cesmíny jsou stálezelené, opadavé i popínavé rostliny. Pěstují se především pro krásné listy a ozdobné plody. Pěstujeme na dobře propustných půdách, bohatější na živiny a na plném slunci. Uplatnění najdou v živých plotech, jako větrolam či solitera zahrady. Tvarované rostliny zastřihujeme v létě a živé ploty zjara.

 • Buk

  Opadavé, až 40m stromy. Rozšířený v mírných oblastech. Ceněný pro krásné listy a podzimní zbarvení. Je zcela mrazuvzdorný. Snáší téměř jakékoli odvodněné půdy. Pěstujeme na přímém slunci či polostínu. Červeně zbarvené kultivary se nejvíce zbarví na přímém slunci. Žlutolisté prospívají v polostínu.

 • Janovec metlatý

  Čilimníky pěstujeme pro velké množství bobovitých květů, které voní. Menší druhy se hodí na skalku nebo do vyvýšených záhonů. Vyžadují dobře propustnou půdu bohatou na živiny na plném slunci. Méně odolné druhy chráníme před vysušujícím chladným větrem. Polehavé a převislé druhy většinou řez nepotřebují.

 • Mochna křovitá

  Mochna křovitá je především dominantou zahrady díky svým pětičetným květům, které jsou v mnoha barvách. Kvetou od jara do léta. Jsou vhodné do smíšených kvetoucích záhonů nebo pro nízké živé ploty. Jsou mrazuvzdorné. Snesou chudší půdy, ale musí být dobře propustné. Řez provádíme časně nebo behěm jara.

 • Dřezovec trojtrnný

  Dřezovec je obvykle trnitý strom z lesů Asie, Severní a Jižní Ameriky a tropické Afriky. Pěstují se pro elegantní tvary a střídavě zpeřené listy. Kvete nenápadnými hrozny malých květů, ze kterých dozrávají velké a hnědé lusky. Jsou mrazuvzdorné. Potřebují dobře propustnou půdu, bohatší na živiny a plné slunce.

 • Lípa malolistá

  Lípy jsou majestátní stromy, typické svými srdčitými listy a pravidelně uspořádanými korunami. Plodem jsou kulovité oříšky s 1-3 semeny. Uplatnění najde jako solitera zahrady nebo stromořadí podél silnic. Je zcela mrazuvzdorná. Vyžaduje vlhčí, dobře propustné půdy a plné slunči či polostín. Nevysazujeme na větrná stanoviště.

 • Muchovník

  Muchovník neboli Indiánské ovoce je rozvětvený opadavý strom a keř. Oblíbený je nejen díky jedlým malvičkám připomínající borůvky a brusinky, ale i pro krásu květů během jara. Podzimní zbarvení je rovněž úchvatné. Jsou plně mrazuvzdorné. Hodí se jako solitera zahrady. Vysazujeme do úrodných a dobře propustných půd.

 • Magnolie

  Magnolie jsou překrásné stromy, které obohatí každou zahradu svými květy brzy zjara, které jsou tvořeny 6-9 okvětními lístky. Jsou mrazuvzdorné. Šácholany potřebují vlhké propustné, humusem propustné půdy na slunci nebo částečném stínu, kde budou chráněny před silnými vysušujícími větry.

 • Javor

  Javory jsou oblíbené především pro atraktivní listy, které hyří snad všemi barvami. Mnohdy i borka je velmi dekorativní. Stromovité typy jsou nejvíce vysazování v parcích a alejích jako větrolamy. Drobnější kultivary jsou rozšířené v zahradách všech velikostí. Většina druhů javorů je zcela otužilá. Vysazujeme na úrodné půdy, které jsou dobře propustné a na plné slunce či polostín.

 • Pieris japonský

  Rod obsahuje sedm druhů stálezelených keřů. Pěstují se především pro tvar a barvu listů. Jsou zcela mrazuvzdorný. Pierisy milují propustnou, kyselou půdu s vysokým obsahem humusu na plném slunci.

 • Ruj vlasatá

  Ruj pěstujeme pro skoro zakulacené listy, které se na podzim nádherně zbarvují a pro péřité laty malých vejčitých plodů, objevujících se na konci léta. Jsou zcela mrazuvzdorné. Hodí se do keřových výsadeb nebo jako solitery. Půdu potřebují dobře propustnou, středně úrodnou a plné slunce či polostín.

 • Svída

  Svídy jsou velmi elegantní s nápadnými listy, které se na podzim výrazně zabarví. Mohou být výsazovány jako solitery nebo spíše do skupinových výsadeb. Nejsou náročné na půdní podmínky. Jsou zcela mrazuvzdorné.

 • Tamaryšek

  Tamaryšky jsou ceněné pro drobné čárkovité listy, které dodávají rostlině péřitý vzhled. Kvete v bohatých hroznovitých květenstvích, složených z drobných kvítků. V zahradách jsou tamaryšky velkou ozdobou, zvláště ve skupinových výsadbách. Pěstujeme na plném slunci, v dobře propustných půdách. Je nutný pravidelný řez, jinak jsou nevzhledné a nestabilní.

 • Šeřík

  Šeříky jsou především pěstovány pro bohatá a vonná květenství. Pěstujeme jako solitery nebo v keřových výsadbách. Jsou zcela mrazuvzdorné. Vyžadují humózní, dobře propustnou půdu a plné slunce. Mají rádi pravidelné mulčování.

 • Tavolník

  Tavolníky jsou pěstovány pro koncové hrozny květů v různých barvách. Vykvétají v létě ve velkém množství. Pěstujte ve smíšených nebo keřovitých výsadbách. Kompaktní tavolníky jsou ideální na skalky, malé kultivary jako půdopokryv.

 • Tavola kalinolistá

  Tavoly se pěstují především pro krásné listy a husté koncové květy bílé barvy, které se objevují v létě. Pěstujte v keřovém záhonu. Jsou plně mrazuvzdorné. Vyžadují vlhké propustné půdy plné živin. Můžeme umístit na plné slunce nebo do částečného stínu. Nejsou náchylné k chorobám.

 • Temnoplodec černoplodý

  Temnoplodej je velmi oblíben pro pětičetné květy rozkvétající pozdě na jaře. Dalším přínosem pro zahrady je překrásné podzimní zbarvení celé rostliny. Temnoplodec je velmi otužilý, ale vyžaduje vlhké a propustné půdy.

 • Trojpuk

  Opadavý keř s hvězdicovitými květy, které jsou vonné, bílé, růžové... Kvete od půlky jara do půlky léta. Vysazujeme do keřovitých výsadeb. Půda nesmí být příliš suchá a nejlépe rostlině dopřejeme plné slunce.

 • Vajgélie

  Vajgélie nesmí chybět v žádné zahradě. V době kvetení bude překrásným šperkem majitele. Květy jsou zvonkovité, v různých barvách. Vyrůstají jednotlivě nebo v chocholících či vrcholících po 3 až 4 květech, obvykle na krátkých postranních výhonech na větvičkách z předchozího roku. Vajgélie mají rádi bohaté, ale dobře propustné půdy, slunce či polostín.

 • Vrba

  Vrby mají jedoduché celokrajné nebo zbaté, ětšinou střídavé listy a velmi drobné květy v obvykle přímých jehnědách. Květou před nebo současně s rašením listů. Vrby jsou velmi rozmanité. Nutné vysazovat do vlhké půdy, která bude dobře propustná. Většina vrb nesnáší mělké vápenité půdy.

 • Vistárie

  Vistárie jsou překrásné keře, které vynikají především bohatým květenstvím v dlouhých hroznech různých barev. Po odkvětu dozrávají převislé zelené lusky. Vistárie se může popínat po zdi, stromě nebo pergole. Může také růst bez opory a vytvoří tzv.polokmen. Výhonky se ovíjejí okolo opory proti směru hodinových ručiček. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Pozdní mráz může spálit poupata. Pěstujeme ve vlhké, ale propustné půdě.

 • Vřesy a vřesovce

  Vřes nese husté hrozny zvonkovitých květů v odstínech červené, purpurové, růžové nebo bílé. Listy jsou rovné, mírně tučné a obvykle tmavě zelené. V zimě získají pupurový nádech.  Existuje více jak 500 kultivarů a všehny vytvářejí na zemi souvislý koberec. Velmi přitahují včely.

  Vřesovce jsou velmi podobné vřesům, ale liší se především vystouplou korunou a šedým kalichem. Odlišné jsou i listy.

 • Zákula japonská

  Kerria japonica je opadavý keř. Běžně dorůstá do 1,5 - 2m. Vytváří rozložitý keř. Listy jsou kopinaté s pilovitým okrajem a přes léto sytě zelené. Na podzim jsou listy zbarvené do žluta. Od konce května až do srpna kvete zákula zlatožlutými květy.

 • Zimostráz

  Jsou pěstovány především kvůli olistění, které může být i panašované. Jdou vhodné pro stříhané a tvarované živé ploty. Můžeme vysazovat do jakékoli živné, propustné půdy, nejlépe v částečném stínu.

 • Zlatice

  Zlatice je především známa svým bohatým jarním kvetením, mnohdy dříve než vyraší listy. Hodí se do skupinových výsadeb mezi ostatní keře. Jsou užitečné i při vytváření živého plotu. Snese mírný stín, dobře propustnou živnou půdu.

 • Zimolez

  Zimolezy se především pěstují pro trubkovité až zvonkovité květy, mnohdy vonné. Zimolezy se mohou pěstovat na mnoha místech, popínavé druhy můžete vést po zdi, keřovité kultivary najdou své místo i v živých plotech či pokryvech půdy. Plody mohou po požití způsobit mírné žaludeční potíže.